برگزاری آزمون تیزهوشان یا جنون کودک آزاری

بخشی از سوالات  آزمون تیزهوشان  سال ششم دبستان را دیدم .این که  سوالات آزمون برای خلع سلاح کردن مدرسان حرفه ای باید متفاوت باشد و این که انتخاب چهار پنج درصد از دانش آموزان که تیزهوش تر هستند کار ساده ای نیست قابل تردید نیست.اما برگزاری آزمونی که حل بسیاری از مسایلش برای یک قبول شده دو رقمی کنکور در وقت مقرر امکان پذیر نیست چیزی جز به بازی گرفتن و دادن  احساس خفت به ده ها هزار دانش آموزانی است که بسیاری از آنها هوشی بسیار بالاتر از متوسط دارند .

اینکه دانش آموزان نمونه های آزمایشگاهی شوند در عرض یک سال سهمیه پذیرش به حدود سی درصد برسد،کیفیت سوالات به طرز عجیبی تغییر کند نشان از نداشتن عقل و اراده ای سالم و بی مسئولیتی  تصمیم گیرندگان دارد.چند نمونه از شاهکارهای برگزاری را لیست کردم! صدای آزار دهنده قطع و وصل بلندگو در حوزه،رفت و آمد دانش آموزان مدرسه ای که حوزه شده،وجود موجود عجیبی به نام مسئول آموزش و پرورش که مجسمه بلاهت و بد اخلاقی بود ،تغییر زمان امتحان از 80 به 100 دقیقه و عدم اطلاع مسئول حوزه در این مورد و سوالاتی ریاضی که معلم تدریس کننده تیزهوشان سلطانی می گفت در زمان 45 دقیقه توانستم 3 سوال را حل کنم   بخشی از این لیست است! 

کسی می داند سال آینده شرایط چگونه است؟شرایط آموزشی چه ارتباطی به دسته بندی های سیاسی باید داشته باشد؟و چه کسی جوابگوی سرخوردگی هایی است که سلامت جسمی و روحی دانش آموزان را تهدید می کند؟

چند سال پیش به ضرب و زور عجیبی توانستم با مدیرکل تیزهوشان کشور ملاقات کوتاهی داشته باشم و ایشان که نمی توانست جوابگو باشد از قدرت خود استفاده کرد و مثال کسی که هم کتک را خورده و هم پیاز را برایم زد تا بفهمم که با چه کسی طرف هستم! که اگر استعداد ، ظرفیت هوشی بالا و مدیریت سالم وجود ندارد اما زبان تهدید همیشه کارگر می افتد!

گسترش کمی بدون کیفیت آموزش عالی،فرار کسانی که موقعیت علمی مناسبی دارند ،ناکارایی سیستم آموزشی و نبودن فرصت های مناسب شغلی ...افق های مناسبی را برای آینده به ذهن نمی آورد!

/ 10 نظر / 25 بازدید
مریم

جانا سخن از زبا ما میگویی به شیوایی تمام ان چه را گفتنی بود گفتید

شبنم

دقیقا همین طوره

ldin

عالی

tara

سلام.... من خودم تیزهوشان درس میخونم .... راستش آزمون تیزهوشان سال پیش که من دادم فوق العاده آسون بود.... اگه وقت کم نمی آوردم 100 درصد میزدم... به هر حال میدونم که یقیه رو درست زدم... ولی فشار زیادی هست و دیگه از امسال خبر نداشتم که الان فهمیدم.... بیچاره ششمی ها... وقتی اومدن هفتم اعتماد به نفسشون میکشه پایین..

love

وقتی پشت سر پدرت از پله ها میای پایین و میبینی چقدر آهسته میره ، میفهمی پیر شده ! وقتی داره صورتش رو اصلاح میکنه و دستش میلرزه ، میفهمی پیر شده ! وقتی بعد غذا یه مشت دارو میخوره ، میفهمی چقدر درد داره اما هیچ چی نمیگه . . . و وقتی میفهمی نصف موهای سفیدش به خاطر غصه های تو هستش ، دلت میخواد بمیری .

سلام و وقت بخیر! مطالب شما را خواندم[لبخند][گل] http://ref.t30.ir/?u=pmu0651

گلبرگ

چند وقت پیش شرحی دور و دراز بر اونچه که طی هشت سال اخیر بر سمپاد نازل شده نوشتم ... بعد از کنکور منتشرش میکنم و حتما هم بهتون اطلاع میدم که بخونید تا دقیقا بدونید چه اتفاقاتی افتاده ... اما علی الحساب این نوشته رو بخونید از امیرخانی تا حساب قضیه دقیقا دستتون بیاد ... http://www.ermia.ir/contents.aspx?id=400 بعد هم سری بزنید به سایت : nodet.net که سایت رسمی ِ استعدادهای درخشان تو دوران دکتر اژه ای بود ... ما نتایجمون رو از این سایت دریافت کرده بودیم ... بخش تاریخچه ی سمپاد رو بخونید ، خیلی چیزهایی که نیاز هست رو میتونید از اینجا بدست بیارید راستی سلام ...

صدرا

سلام مگه چه سوالاتی دادن؟![تعجب]

آرزو

خب تیز هوش همینه دیگه باید سوالاتش سخت باشه درصد کمی هستن که واقعا هوش بالایی دارن همه که مثل ما متوسط نیستن[نیشخند] اونا فرق دارن

m

ممنون [قلب]