پاسداری از نوروز، نماد حفظ هویت ایرانی

 

همه ساله بخت تو پیروز باد
همه روزگار تو نوروز باد

تعصبات ملی گرایانه ندارم و اصولا آنچه را که ناسیونالیزم می نامند تا حدودی به نژاد پرستی نزدیک میبینم ولی آن جا که تهدیدات مختلف از جهات گوناگون یک پارچگی فرهنگی و فکری ملی را تهدید می کند تکیه به ارزشهای ملی را لارم می دانم.

چنین جشن فرخ ازان روزگار
به ما ماند ازان خسروان یادگار

"امروزه همه اقوام ایرانی نوروز را بر تمامی جشنهای برتری می دهند."شاید یکی از دستاویز های حفظ این هویت با توجه به این تنوع ملیتی و مذهبی در کشور خفظ نوروز باشد.گستره جشن نوروز امروزه در بسیاری از سرزمینهای ایرانی برقرار است : ایران افغانستان ازبکستان تاجیکستان ترکمنستان آذربایجان ارمنستان کردستان سوریه و ترکیه و عراق و . . . شادی و سرور در این زمان ،چندان دور از ذهن نیست زیرا جهان رنگی دیگر به خود می گیرد و زمان ،زمان زایش زمین است و تولد گیاه .زمین لباس تازه در برمی کند و زمینی دیگر می شود و شاید ،آدمیان همین دید را نسبت به خود نیز داشته اند.

میلیون ها ایرانی در سراسر جهان هم چنان نوروز را می شناسند و به آداب و رسوم آن افتخار می کنند .حالا سرکار خانم اشتون هم به دنبال جناب آقای اوباما به فارسی این جشن را به ایرانیان تبریک گفت!

امیدوار باشیم که سال جدید فرصتی باشد برای رشد و شکوفایی همه استعداد های نهفته در تمامی حهان و پایانی باشد برای مغزهای کوچک و علیلی که به جای همه فکر میکنند ،تصمیم می گیرند و انعطافی بر افکارشان تمی تابند.پایانی بر رنج انسانها ،گرسنگی کسانی که دهانهای بازشان هم چنان منتظر غذاست و....

/ 3 نظر / 5 بازدید
ب یادعشق

سلام عزیزم پیشاپیش سال نومبارککککککککک ب منم سربزن[ماچ]

farzad

happy new year[گل]

ارنگ

طبیعت بخشی مهم از حوزه زندگی ماست.پاکیزگی طبیعت,حمایت از تنوع حیوانات بومی به عهده یکایک ماست.دوستی برایم مطلبی نوشته بود که بسیار غمگینم کرد.در منطقه گلستان شکارچیی گوزنی رو شکار کرده بود که در هنگام شیر دادن بچه آهوی خود بوده است.این بچه آهو حاضر به ترک مادر خود نشده و همچنان در کنار پیکر بی جان مادرش باقی می ماند.و توسط شکارچیان بی رحم اسیر میشه.اگه در بین فامیل کسی رو می شناسید که برای سرگرمی و ابراز قدرت شکار می کنه,با او صحبت بکنین.و با دلیل و برهان متقاعدش کنید این عمل تا چه اندازه می تونه به طبیعت اسیب بزنه.خیلی از گونه های حیوانی در ایران نسلشون در حال انقراض هست.